Krok 1: Odżywiaj się zdrowo.
Dieta współczesnego człowieka niestety często składa się z produktów wysoce przetworzonych. Większość jedzenia podróżuje setki i tysiące kilometrów, zanim trafia na nasze talerze i zawiera całą gamę niebezpiecznych substancji: od pestycydów, powszechnie stosowanych w rolnictwie, przez bisphenol-A, używany w produkcji żywności w puszkach. Pestycydy, chemikalia, dodatki i „polepszacze smaku i zapachu” stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia.
Co możesz zrobić?
-
Najprostszym sposobem na zdrowsze jedzenie jest samodzielne, świadome i uważne przygotowywanie posiłków, zamiast kupowania przetworzonych gotowców.
-
Kupuj certyfikowaną żywność organiczną – w Polsce coraz więcej sklepów ma ją w swojej ofercie. Uważnie jednak czytaj skład i plakietki – nie wszystko, co w nazwie ma „eco” bądź „organic” jest takie rzeczywiście.
-
Wybieraj produkty z pełnego przemiału. Biała mąka pozbawiona jest tego, co najzdrowsze: witamin z grupy B i błonnika.
Krok 3: Dbaj o powietrze.
Współczesny człowiek spędza nawet 90% doby w pomieszczeniach zamkniętych! Mogłoby się wydawać, że powietrze wewnątrz jest mniej zanieczyszczone, ale badania wykazują, że jest odwrotnie! Najczęściej spotykane lotne substancje szkodliwe to formaldehyd, tlenek węgla, benzen, toluen, radon.
Co możesz zrobić?
-
Staraj się unikać źródeł zanieczyszczenia powietrza, wybierając produkty nietoksyczne. Dbaj o dobrą wentylację pomieszczeń. Otwarcie okna choćby na kilka minut znacznie poprawia jakość powietrza!
-
Zrezygnuj z syntetycznych odświeżaczy powietrza – zwłaszcza tych w sprayu. Jeśli masz potrzebę poprawienia zapachu w pomieszczeniu, sięgnij po naturalne olejki eteryczne lub organiczne kadzidełka.
Krok 3: Używaj bezpiecznych produktów.
Pomyśl, jak wiele różnych produktów używasz każdego dnia: środków czystości, mebli, dywanów, ubrań, zabawek… Czy wiesz, jaki jest ich skład, z czego są zrobione? Substancje te w znacznym stopniu przekraczają barierę skóry i z łatwością przenikają do twojego organizmu. Chroń zdrowie dbając o to, by twoje otoczenie było bezpieczne!
Co możesz zrobić?
-
W gospodarstwie domowym wykorzystuj naturalne środki czystości: na przykład soda oczyszczona jest doskonałym środkiem szorującym, a ocet rozcieńczony wodą świetnie czyści szkło.
-
Zminimalizuj użycie środków czyszczących – ściereczki z mikrofibry czy urządzenia na parę doskonale czyszczą przy użyciu samej wody.
-
Używaj środków higieny osobistej zawierających certyfikowane, organiczne składniki. Unikaj tych, które zawierają potencjalnie szkodliwe chemikalia, takie jak: parabeny, ftalany (DEHP, BBP, DBP, DMP, DEP), substancje zapachowe, triclosan, sodium lauryl sulfate, sodium laureth sulfate, DEA (diethanolamine) i TEA (triethanolamine), formaldehyde, PEG (polyethylene glycol) i wszystkiego, co zawiera przedrostek: “glycol” lub “methyl.”
-
Dbaj o to, by przedmioty codziennego użytku w twoim domu i biurze były zrobione z materiałów naturalnych. Sprawdzaj producentów, czytaj ulotki. W miarę możliwości unikaj kupowania nowych mebli i dywanów – zredukujesz tym samym ekspozycję na lotne substancje szkodliwe (VOC), które odczuwasz jako „zapach nowości”.
Krok 4: Uważaj na plastik.
Plastik jest wszędzie – jest tani i powszechnie stosowany. Niektóre jego rodzaje uwalniają szkodliwe dla zdrowia substancje. Nie czujesz ich smaku ani zapachu, ale gdy spożywasz posiłek na plastikowym talerzyku, bardzo prawdopodobne, że zjadasz także niewielkie ilości plastiku.
Co możesz zrobić?
-
Zredukuj użycie plastiku. Szukaj alternatyw: drewna, tekstyliów, szkła, bambusa, stali nierdzewnej. Robiąc zakupy, unikaj produktów pakowanych w folię.
-
Jeśli już kupujesz plastik, pamiętaj, by starać się ponownie go wykorzystywać lub poddać recyklingowi.
-
Kupuj i przechowuj pożywienie w pojemnikach szklanych, ceramicznych lub ze stali nierdzewnej. Jeśli przechowujesz pożywienie w plastiku, pamiętaj, by wkładać je tam wyłącznie po ostygnięciu (nigdy gorące).
-
Nie podgrzewaj plastiku, nawet jeśli widnieje na nim informacja, że „nadaje się do mikrofalówek”.
Krok 5: Unikaj pestycydów
Wyraz „pestycydy” pochodzi od łacińskiego pestis – zaraza, pomór, caedo – zabijać. Pestycydy są to więc substancje stosowane do zwalczania niepożądanych organizmów. Są powszechnie stosowane w ochronie roślin… także tych, które trafiają na nasze talerze. Płacimy za to wysoką cenę: pestycydy są bowiem niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia. Zostały przecież stworzone, by szkodzić – są trucizną.
Co możesz zrobić?
-
Unikaj wszelkich toksycznych chemikaliów. Pestycydy – nawet stosowane zgodnie z zaleceniami producenta – stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia.
-
Kupuj żywność organiczną. Dokładnie myj warzywa i owoce.
Komentarzy: 2